جامعه‌ی خبری تحلیلی کارون پرس | نگاه صریح رسانه ای مستقل و غیر وابسته         
مفاهیمی چون دموکراسی، مردم سالاری دینی، حق و حاکمیت مردم بر تعیین سرنوشت خویش و لزوم تامین آزادی فردی و اجتماعی برای شهروندان، البته در همه کشورهای جهان، در هر یک به درجات و مراتب و شیوه هایی وجود دارد و همه به دنبال تحقق این مفاهیم و اجرایی نمودن آن ها هستند.
دکتر حسن دادخواه
کد خبر: 384
تاریخ انتشار: سه‌شنبه 1 تیر 1400 - 20:29
  نسخه PDF این خبر   اشتراک گزاری در واتس آپ   اشترک گزاری در تلگرام   اشترک گزاری در تلگرام    
مفاهیمی چون دموکراسی، مردم سالاری دینی، حق و حاکمیت مردم بر تعیین سرنوشت خویش و لزوم تامین آزادی فردی و اجتماعی برای شهروندان، البته در همه کشورهای جهان، در هر یک به درجات و مراتب و شیوه هایی وجود دارد و همه به دنبال تحقق این مفاهیم و اجرایی نمودن آن ها هستند.
ناگفته پیداست که هر یک از ملت ها، در حرکت بسوی تحقق ارزش ها و مفاهیم یاد شده، دارای تجربه و پیشینه متفاوتی هستند. مثلا در ایران ما، در تاریخ معاصر، دست کم ۱۷۰ سال تجربه و پیشینه مکتوب در این باره وجود دارد.
بی گمان رسیدن به آرمان ها و مفاهیم برشمرده شده، نیازمند فراهم آوردن زیر ساخت هایی مانند وجود احزاب، سندیکا ها، تشکل های مردمی، رسانه های مستقل، نظارت های قانونی، تساوی همه در برابر قانون و اصل پاسخگویی مقامات مسئول است که در این مقوله نیز کشورها و ملت های گوناگون، در مراتب و سطوح متفاوتی قرار دارند.
از سوی دیگر، امروزه اشکال و مدخل ها و راه های تحقق مردم سالاری متنوع و متعدد شده است تا آنجا که در برخی کشورها، امر و اصل دخالت مردم در تعیین سرنوشت خویش به یک فرایند متکثر تبدیل شده است و به یک حرکت فیزیکی یعنی حضور در پای صندوق های رای خلاصه نمی شود و بلکه می توان گفت که صندوق های رای در این کشورها، جز در موارد بسیار کلیدی، اهمیت خود را از دست داده است.
موارد و رفتارهایی چون پرداخت مالیات به دولت، رعایت قانون از سوی همگان، آزادی کسب و کار و رقابت در سرمایه گذاری، تولید و کارآفرینی و از این گونه رفتارها، همه و همه پهنه و عرصه وجود مردم سالاری را گسترش داده است و از این رو، در آن کشورها، پای صندوق های رای آمدن رنگ باخته است.
افزون بر آنچه گفته شد، تخصصی شدن امر سیاست ورزی، سپرده شدن قدرت حکمرانی به متخصصان و کارگشتگان این عرصه، نزدیک شدن دیدگاه های دو یا سه حزب اصلی و رقیب و موجود در برخی کشورها و بالاخره حرکت دولت ها در یک خط طولی و نه در عرض یکدیگر، روند رو به رشد کشورها را روی ریل قرار  داده است و از این رهگذر دغدغه و نگرانی عموم مردم پیرامون اینکه فردای کشور و خودشان چه خواهد شد، بر طرف شده است و به آرامش و ثبات نسبی و بلکه بلند مدت رسیده اند.
برگزاری انتخابات و حضور مردم در پای صندوق های رای در کشور ما ، اما متناسب و هماهنگ با مجموعه شرایط ویژه کشور ماست چنانکه نتوان آن را با بسیاری از کشورها مقایسه نمود. نوع و سطح،  مصادیق و تلقی خاص و متفاوت از مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش و تلقی خاص و ویژه از مفهوم  مشروعیت و مقبولیت حکومت نزد نظریه پردازان وطنی‌، وضعیت احزاب و نظام مدیریتی در دولت ها، همه و همه به گونه ای است که متاسفانه و به نادرست برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری، آن چنان برجسته و پراهمیت شده است که گاهی به همه پرسی و رفراندم قبول و یا عدم قبول نوع حکومت تبدیل شده اند.
بر پایه آنچه گفته شد، اهمیت برگزاری انتخابات در ایران و میزان مشارکت مردم در آن و پیامد و نتیجه برآمده از آن را نمی توان با کشورهایی که شرایط متفاوتی با کشور ما دارند،  مقایسه و سنجش نمود.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0تحلیل روز
تیم اقتصادی احتمالی دولت آیت‌الله رئیسی چه کسانی هستند؟
گزارش خبری

تیم اقتصادی احتمالی دولت آیت‌الله رئیسی چه کسانی هستند؟

سحر ارجمندی منش
برای بسیاری از مردم تیم اقتصادی دولت جدید قابل توجه و دارای اهمیت ویژه ای است.
یادداشت و تحلیل
۱/۵
سایر اخبار
پربازدید
پربحث

Sorry. No data so far.

Sorry. No data so far.